handbicke_Mirek014Pozn. redakce: Ať už jste na vozíku, či prostě jen neudržíte rovnováhu a neovládáte svoje kroky, je handbike určitě dobrou alternativou, chcete-li jezdit na kole, vyrazit s rodinou na výlet atd. Že je pro nás, eReSkáře, sport přínosný, to je známý fakt. Pomáhá nám se zvládáním únavy a celkově podporuje kardiovaskulární systém (pro vozíčkáře to pak platí dvojnásob). Právě proto jsem se rozhodla k tomuto rozhovoru.
Jen podotýkám, že se jedná a anaerobní sport, při němž organismus dostává „záhul“, takže vrcholově jej dělat budete jen těžko. V každém případě bych doporučovala poradit se nejdříve s vaším neurologem, zda je právě pro vás tím pravým.
(“Pilotní” článek o mém podcenění rozhovoru naleznete zde.)

Jak dlouho jezdíš na handbiku?
Asi 7 let

Jezdíš od doby, co jsi na vozíku?
Ne, na vozíku jsem vinou úrazu přes dvacet let.

A před úrazem jsi byl sportovec?
Ano, sportoval jsem, ale ne organizovaně, ne závodně. Jen jsem prostě rád sportoval, jezdil na kole, lyžoval.

Takže lze říct, že před vozíkem jsi měl fyzičku?
Ano, před vozíkem jsem měl dobrou fyzičku, nicméně jsem ji za těch 15 let ztratil. Pak jsem si někdy kolem roku 2007 poprvé půjčil handbike v Centru Paraple a zjistil jsem, že to je pro mne tím pravým.

Co byl na začátku největším problém? Co bolí, co člověk „cítí“, když sedne na handbike poprvé?
Samozřejmě je to pohyb, na který člověk není zvyklý. Je to jako kdyby začal chodit po rukou. Jak daleko dojde? Zřejmě krátce. Takže první cesty na tomto kole byly krátké, ale během 14 dní a v rozumném tempu jsem již zvládal ujet kolem 40 kilometrů. Což pro mne bylo naprosto úžasné, protože na vozíku se jen těžko podaří ujet 40 kilometrů.

Dnes už jezdíš závodně. Jaké jsou tvoje úspěchy?
Nevím, jestli je zatím o čem mluvit… Podařilo se mi obhájit mistra republiky, mám poměrně slušné postavení v Evropském poháru, párkrát jsem byl i na závodech Světového poháru, ale tam jsem zatím nějaký velký úspěch nezaznamenal.

Ty se vší skromností říkáš, že není o čem mluvit, já si tedy myslím opak, ale dobře.
Když se odchýlím od tvé osoby a budeme si povídat jen o handbiku.

Na poprvé si jistě každý zájemce toto kolo půjčí. Když vynechám vypůjčení od kamaráda a krátké svezení se, které nic nenapoví, lze si handbike někde vypůjčit?
Určitě. Pokud je mi známo, minimálně dvě organizace handbiky půjčují, jsou jimi Centrum Paraple a Černí koně. Nejsem si zcela jistý, zda půjčují přímo silniční, ale určitě půjčují handbiky, které se hodí pro jízdu na silnici i v terénu.
A k tomu vypůjčení si od kamaráda – tam je to skutečně složité, protože handbiky se liší a nemusejí vyhovovat všem. Musel by to být kamarád, který je stejně vysoký a také který má stejné fyzické omezení. A i tak po pár minutách jen zjistíš, že je to velká dřina. Proto je určitě lepší vypůjčit si handbike od jedné z organizací, které jsem jmenoval. Půjčí ti ho totiž přesně dle tvých potřeb, pomohou s nastavením a tak podobně.

Ty už dnes přeci jen na půjčeném kole nejezdíš, jezdíš na svém. Kolik stojí pořízení handbiku?
Záleží samozřejmě na tom, jaký typ. Je dobré ujasnit si, z jakého důvodu si jej člověk pořizuje. Jestli chce jen jezdit s rodinou na výlety, pak stačí poměrně základní handbike, kdy nový lze pořídit okolo 90 a výše tisíc. Pokud jej chce na „lepší ježdění“, jako závodní, tedy lehké kvalitní kolo, pak nový stojí okolo 140 a více tisíc. Za opravdu kvalitní závodní kolo zaplatíte přes 200 tisíc (pozn. redakce: Nová kola značky Sopur můžete zakoupit u společnosti MEDICCO, nová kola značky Schmicking u společnosti GOON. Co se týká financování, nespoléhejte se na příspěvek od státu, aktuálně stát na pořízení handbike finanční prostředky neposkytuje. Prodejce ale, ve svém vlastním zájmu, ochotně poradí nadace, které by mohly alespoň z části pomoci, dále se pak můžete pokusit obrátit na obecní úřad, hejtmana, různé sponzory atd.).

Jaké druhy handbiků se dají sehnat a jaké rozdíly v nich jsou?
Handbiky jsou pro všechna postižení víceméně stejné, mají jen drobné rozdíly v materiálech, tvarech rámů a vybavení. Pro závody jsou silniční a horské (MTB). Pak se dělí podle postižení na handbiky pro paraplegiky a kvadruplegiky. Handbiky mohou být s elektrickým příšlapem (pohonem), ale také handbike adaptéry, které lze připojit k rigidnímu mechanickému vozíku (rigidní = nerozkládací).
Právě adaptéry jsou výrazně levnější záležitostí než třeba handbike a pro vás, ereskáře, asi i praktičtější. Adaptér jen připneš k rámu vozíku a můžeš bez problémů vyrazit třeba na lesní cestu. Ony se vlastně díky adaptéru přední kola vozíku o kousek zvednou, šlapeš na ruční mechanice handbike a nikoli na ovládání zadních kol. Nikdy jsem adaptér nekupoval, ale myslím, že se pohybují nové od 25 tisíc výše (pozn. redakce: Nové adaptéry lze zakoupit na německých stránkách Stricker-handbikes. Nastavení adaptéru i jeho funkčnost si můžete prohlédnout ve videu pod fotogalerií.).
Existují i adaptéry s elektrickým příšlapem, kdy elektrický motor pomáhá v pohybu. Není to tak, že by člověk nedělal nic, musí šlapat, ale elektromotor pohyb usnadňuje. Viděl jsem i možnost, kdy se na adaptéru zapnula funkce elektromotoru, a šlapat se nemuselo, vlastně fungoval obdobně jako elektrický vozík, ale nevím, zda je to standardní funkce či něco navíc. Skutečně jsem adaptér nikdy nepoužíval.

Když jsme se bavili o té ceně, lze koupit již použité handbiky či adaptéry za příznivější cenu?
Naprosto běžně lze handbike i adaptéry pořídit „z druhé ruky“ za nižší cenu. Kola se u nás, v ČR, poměrně špatně kupují. Na jedné straně proto, že se zde nevyrábějí a jen málo organizací je prodává. A u adaptérů je to ještě horší. Běžně se použité dají koupit v Německu. Neříkám, že ihned seženeš přesně to, co hledáš, je to o trpělivosti a troše pátrání, ale adaptéry lze sehnat bez potíží – každých 14 dní se objevuje nový inzerát (pozn. redakce: Zmiňovaný německý bazar naleznete na stránkách Faszination Handbike, prodejní sekce pak Kleinanzeigen).

U nás, ereskářů, nemusejí být obtíže vždy jen o nohách a rovnováze, ale i o necitlivosti rukou či neschopnosti chytit a udržet řidítka. Máme i tak šanci jezdit na handbike?
Určitě ano. Úchopy není nutné držet klasicky, existují rukavice, které mají v dlaních nástavec, a na ovládání kola nejsou úchopy, ale místo na zacvaknutí nástavce dlaní. Takže i člověk, který neovládá ruce, může jezdit.

Jaká je pocitově jízda na handbiku?
Jízda na handbiku je poměrně náročný sport. Než si člověk zvykne na pohyb, který má pro jízdu dělat. Když jedeš po rovině, je to naprosto v pohodě, ale když vyrazíš do kopců, je to velmi namáhavé, protože oproti jízdě na klasickém kole, kde si člověk stoupne a jede za pomoci vlastní váhy, tady veškerý pohyb stále závisí na rukách a nelze si jízdu usnadnit. Takže do kopce je to opravdu dřina.
Ale jízda je skvělá! Za pohonu vlastních sil, vlastních rukou, vlastního těla, dokážeš vyvinout rychlost kolem 80km/hod když jedeš z kopce. To je prostě super. Jak se ti to jinak povede, pokud tedy nemůžeš jet na normálním kole nebo na lyžích.

Kdo si chce vyzkoušet silniční závody, navštivte stránky CPHANDBIKE.

 

[print_gllr id=3510]

Lepší rozlišení fotografií najdete ZDE

První nastavení adaptéru je zdlouhavé, ale pak je to evidentně pohodička:

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.