kontroverztherapMezi kontroverzní terapie řadíme všechny ty, k nimž se pacienti uchylují v zoufalství. Ale ani toto tvrzení nemusí být pravdou vždy. Na našem webu jsme slíbili, předkládat vám veškeré dostupné informace bez našich vlastních soudů. Neříkáme „tohle dělejte a tohle ne“. Je to stále jen váš život, vaše zdraví a vaše rozhodnutí. Nemusíme vždy souhlasit, ale nepřísluší nám odsuzovat.

Podstatný rozdíl mezi alternativní medicínou a kontroverzní terapií vytváří léta, nebo spíše desetiletí i staletí zkušeností s metodami. Také se u nich podstatně liší pohled lékařů a medicíny obecně. U alternativních metod jako jsou čínská medicína, homeopatie a ayurveda, se bavíme o praktikách, které jsou alternativní v naší zemi, zatímco v jiných jsou naprosto regulérním „spoluhráčem“ konvenční medicíny.

Kontroverzní metody – no to už je trochu jiný šálek čaje. Jejich příznivci a zastánci budou říkat, že každá metoda musela nějak začínat, že jsou naprosto bezpečné a především účinné, zázračné. Protivníci zase namítnou, že jejich účinnost není vědecky podložena, nejsou regulérními terapiemi, zakládají se jen na beznaději pacientů a jejich ochotě zaplatit jakkoliv přemrštěné částky pro vlastní záchranu. A každá strana se bude bít za svou pravdu.

Vždy budou zázračné metody, které vám slíbí naprosté uzdravení. To je jakýsi základní princip šarlatánství, kdy člověk vydělává na beznaději druhých. Ovšem na druhé straně znám více lidí, kteří některou z terapií prošli či ještě procházejí a nejsou zdraví, jen je jim prostě lépe. Jak velkou roli v tomto hraje psychika a placebo-efekt, to je otázkou. V každém případě tyto webové stránky se nebudou tvářit, že kontroverzní terapie neexistují a nestojí za zmínku.