homeorozhovorPozn. redakce: Úplný závěr našeho rozhovoru se týkal seznamu homeopatických léků. Respektive vlastně se netýkal, protože během rozhovoru jasně vyplynula nepoužitelnost jakéhokoliv doporučení od kohokoliv. Ale přeci jen jsem nakonec panu Zachariášovi zmíněný seznam ukázala a jeho zhrození se nad názvy a popisy léků bylo velmi upřímné.

Já si myslím, že vzhledem k tomu, co jste teď řekl, upustím od původního záměru a na konkrétní léky se vás ptát ani nebudu bk

Existuje totiž seznam konkrétních léků spojených s roztroušenou sklerózou. Tento seznam je dostupný na internetu a to hned na několika místech a homeopatické léky jsou podle něj skutečně některými ereskáři užívány.

Pacienty, kteří mají roztroušenou sklerózu a chtějí se léčit homeopaticky, by měl léčit jedině homeopat, který má minimálně (!) deset let úspěšné praxe. Ne pouze praxi, ale úspěšnou praxi! Měl by vždycky spolupracovat s doktorem. Samozřejmě je tam podmínka ochoty spolupráce i ze strany lékaře, což není vždy úplně snadné. Podstatné je, aby i lékař pacienta byl otevřený této metodě.

A pokud ten homeopat dělá svou práci správně, tak nikdy nebude nutit pacienta s ereskou, aby vysadil jakékoliv konvenční léky.  Pokud to kdokoliv udělá, tak je to šarlatán, protože na toto má právo pouze ten doktor. Ta spolupráce mezi doktorem a homeopatem je klíčová také kvůli tomu, že pokud homeopatická léčba probíhá správně, tak lékař má možnost posuzovat efekt celkové společné léčby prostřednictvím moderních vyšetřovacích a zobrazovacích metod, což i homeopat, dělá-li svou práci zodpovědně, potřebuje. 

Dát jen na to, že se člověk cítí dobře, je špatně. Samozřejmě chceme slyšet subjektivní část, ale potřebujeme znát i tu objektivní, abychom věděli, zda je roztroušená skleróza tou léčbou skutečně ovlivněná. Tohle je velmi důležité u všech problémů, které jsou měřitelné a v tomto ohledu je nám medicína schopna poskytnou obrovskou službu, protože ty technologie jdou neustále dopředu a metody vyšetřování vnitřního stavu jsou čím dál pokročilejší.

Důležité je, že nalezení léku v homeopatii, a to neplatí jen pro eresku, je pouze špička ledovce, to hlavní umění je vedení toho případu, což samozřejmě vyžaduje obrovské znalosti teorie – kdy dát další lék, co znamená objevení horečky, kdy je to dobré a kdy špatné, můžeme čekat nebo dát jiný lék atd. a to jsou všechno věci, které homeopat ví až po x letech studia a x letech praxe. Laik v tomto ohledu vůbec netuší, že něco takového existuje, pouze čeká, že si vezme lék a něco se stane, něco se zlepší. Ale to, že se něco zlepší, vůbec neznamená, že ten lék působí léčebně. A čím víc je organismus nemocný, tím citlivější je vůči každému léku, což znamená, že je jednoduché rozhodit jej z rovnováhy.

Homeopatické léky jsou stimulanty, které odpovídají svojí citlivostí určitým problémům a určitým pacientům s určitými problémy a tak je nutné s nimi zacházet. Ačkoliv tak nejsou vnímány, jsou to velmi silné zbraně.

My nemůžeme říct „tahle diagnóza je léčitelné a tahle není“, my říkáme „tenhle pacient je léčitelný a tento není léčitelný“. Samozřejmě musí být určitý potenciál toho organismu. Často to v praxi znamená, že máte dva lidi se stejnou diagnózou, ale různou prognózou. Nezáleží na tom, zda člověk věří nebo nevěří, ale na rodinné anamnéze, délce onemocnění, druzích již užívaných léků atd., těch parametrů je opravdu velké množství. A na pochopení celé homeopatie je skutečně nutné tisíce možná desetitisíce hodin studia a toho si laik vůbec není vědom. Právě v tom je nebezpečí svévolného užívání homeopatik. I kdyby si náhodou z toho seznamu vybral lék, který je právě pro něj vhodný, není to vůbec zárukou úspěchu. Záruka úspěchu je homeopat, který ví, co dělá každou sekundu toho procesu uzdravování. A když bude moci spolupracovat ještě s lékařem, a budou oba usilovat o to, aby ten člověk byl zdravý, nikoli konzument léků, ale skutečně zdravý, to by bylo tím nejkrásnějším, co by se podařilo.

Pozn. redakce: Na závěr našeho rozhovoru jsem si s panem Zachariášem vyzkoušela, jak probíhá první návštěva u homeopata. Udělali jsme jen velmi krátkou ukázku, při které jsme potřebné informace, které homeopat zjišťuje, zkrátili z cca hodinové až dvouhodinové rozmluvy do pouhých patnácti minut.
Moje osobní dojmy a doporučení z této drobné ukázky: Každý, kdo by chtěl začít s homeopatickou léčbou, by se měl připravit na fakt, že z něj homeopat dokáže „vytáhnout“ velké množství informací, které mohou být i bolestivé. Cesta k objevení správného léku je skutečně zdlouhavá a nesmírně detailní. Musíte se ponořit hluboko do svých vzpomínek a zároveň budete fascinováni tím, kolik informací souběžně homeopat sám v sobě zpracovává, aby pro vás našel odpovídající lék. Volba léku skutečně není jen o názvu diagnózy, je to daleko delší a klikatější cesta.

Zšipkahomroz8KOMPLETšipkahomrozKomentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Tato rubrika je v diskusním fóru přístupná jen registrovaným uživatelům.