homeo4Pozn. redakce: Ve spojitosti s roztroušenou sklerózou jsme často varováni před echinaceou. Zde ovšem není tématem homeopatie, ale bylinná tinktura, která má farmakodynamické účinky a působí jako imunostimulant. Mylně je připisována k homeopatickým lékům. Ovšem v podvědomí veřejnosti je i další název, který si zasloužil dotaz.

Často se mezi ereskáři ve spojitosti s ředěním léku, cenou a účincích mluví o jednom nejmenovaném produktu, který je prodáván jako prevence proti chřipce, lék na posílení imunity a obrana proti zánětům horních cest dýchacích (pozn. redakce: My jsme si název léku řekli nahlas, ale takto jej zveřejnit nelze). Složení tvoří kachní játra s cukrem. V realitě zaplatí člověk za krabičku 500,-Kč a vlastně si tím zakoupí necelou molekulu jater a cukr. Lze říct, že jako potencovanou látku toto brát můžeme beze strachu z přehnané imunitní reakce?

První věc – Konkrétně cena u tohoto léku je opravdu špinavý byznys, který nemá s homeopatií nic společného.

My nemůžeme říct „to brát nemůžete“, ale ani „to brát můžete“. U člověka, který má tak závažné onemocnění, jako je roztroušená skleróza, je organismus velmi slabý a když mu dáme homeopatický lék, který není přesný a bude částečně krýt symptomy pacienta, riskujeme, že se jeho stav zhorší. To znamená, že jediné homeopatikum, které lze použít k tomu, aby došlo k využití maximálního potenciálu homeopatie, je lék, který je indikován na základě tzv. totality symptomů bez ohledu na to, co je to za nemoc.

V rámci homeopatie nejsou léky předepisovány na konkrétní věc, jako třeba na imunitu, ale v rámci komplexních symptomů. Pokud někdo předepisuje homeopatické léky „na něco“, dělá konvenční medicínu a používá k tomu homeopatické léky. Homeopat to ale není. V homeopatii bereme vždy v úvahu celkový stav člověka.

Když uvedu příklad: Máme pět dětí a všechny mají poruchu imunity, která se projevuje častými nemocemi. V homeopatii ale existuje několik set léků, které můžou řešit tento problém. Otázkou je, jak poznáme, který z nich dát kterému z těch dětí. Řekněme, že jedno dítě kromě toho, že je často nemocné, pomalu roste, velmi pomalu přibírá na váze, je velmi bázlivé, v noci má zvýšenou produkci slin a trpí na chronické zvětšení krčních uzlin. Homeopat tomuto dítěti doporučí lék, pokrývající všechny tyto symptomy s cílem nejen posílit imunitu, ale podpořit růst, přibírání na váze a léčit tak celkový stav včetně zvětšených uzlin a všeho ostatního. Homeopat tedy musí dojít k léku, který ovlivní všechny zmíněné obtíže včetně imunity.

To je neskutečné množství detailních informací.

Ano, obrovské množství informací. Homeopatie pracuje tímto způsobem. Neexistují žádné jasně dané indikace, podle názvu choroby.

 Vzhledem k tomu, jak snadno jsou v dnešní době dostupné informace a v lékárnách lze celkem snadno a většinou i bez lékařského předpisu zakoupit homeopatika. Jak se díváte na užívání léků na doporučení někoho, bez kontroly u homeopata?

Špatně, špatně.
Pokud někdo užije lék na základě laické rady, může se stát, že to doopravdy pomůže, ale také se může stát, že je např. doporučen lék “na bradavice”, bradavice zmizí a rodiče jsou spokojeni a člověk, který lék poradil, také. Mezitím maminka konstatuje, že poté, co zmizely bradavice, dítě začalo hůře spát nebo se objevily potíže s dýcháním. Pokud by danou reakci viděl homeopat, uvědomil by si, že daný lék měl velmi negativní efekt, jelikož sice bradavice zmizely, ale dítě má nyní vážnější potíže. Pokud se bude jednat o laika, ani si neuvědomí, že tyto dvě věci spolu mohou souviset.

Toto je např. známý případ jedné věřící lékařky, která tímto způsobem “léčila” své děti a když viděla, že bradavice zmizely a dítě začalo mít psychické potíže, označila homeopatii za ďábelskou metodu, které by se všichni křesťané měli zdaleka vyhnout. Problém není v homeopatii, ale v tom, že si mylně interpretovala reakci, která by ji byla známa, pokud by měla v homeopatii kvalitní vzdělání.

Jak moc velký to tedy může být průšvih, je-li podán lék, který pouze potlačí symptomy?

Homeopatické léky nemají tak silnou schopnost potlačit symptomy jako konvenční léky, takže při jejich podání na základě názvu choroby není riziko potlačení symptomů tak velké. Čím je ale organismus jako celek slabší, tím snazší je lokální symptomy potlačit pomocí homeopatie. Nejlepší je samozřejmě dát lék, který je indikován komplexně a ne pouze lokálně. Problém těchto rychlých doporučení tkví v tom, že lidé zjednodušují užívání homeopatických léků na název nemoci jako je tomu v medicíně, ale to nemá s homeopatií vůbec nic společného. Za prvé takto užitý lék nemá efekt, který by měl mít a na druhou stranu zde hrozí riziko, že dojde k potlačení symptomů a objeví se jiné problémy, které se již nedají do spojitosti s původními potížemi.

Zšipkahomroz7šipkahomroz9Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Tato rubrika je v diskusním fóru přístupná jen registrovaným uživatelům.