pozn. redakce: Jsme rádi, že se do tvorby webových stránek svými příspěvky zapojujete i vy. Přinášíme vám tedy první reportáž od naší čtenářky a cvičenky jógy:

autor: Šárka

jóga_šárka1MUDr. Michaela Klos vystudovala medicínu v Praze, zubní lékařství v Melbourne v Austrálii a má diplomy instruktora jógy v Melbourne a v Bangalore v Indii. Michaela je scestovalá po Asii a Indii. Specifické moduly pro terapii jógou a styl Vivekananda, který Michaela učí, byly jejími učiteli a lékaři vyvinuty, experimentálně zkoumány a výsledky publikovány ve světových zdravotnických časopisech za posledních 25 let.

První otázka je asi jasná, jakým způsobem a proč jste se začala věnovat právě józe?

Bylo to v mých 12 letech, po úrazu jsem nemohla chodit. Rehabilitační sestra mě už tenkrát naučila pár pozic jógy a po 3 měsících každodenního cvičení jsem chodit začala.
Poté, ještě za totality, jsem jógu studovala sama podle knih, velmi mi pomohla po porodu. Dnes cvičím většinou 3x denně, z toho jsou 2h pro žáky. Ráno mám svojí sestavu, která mi drží celou kyčel v pořádku i po endoprotéze. Té jsem se bohužel dlouho po úrazu nevyhnula.

Kdy jste se stala přímo lektorkou jógy?

Bylo to před 15 lety. Rozhodla jsem se využít mé celoživotní zkušenosti, protože vím, jak je jóga efektivní, vím, co lidé potřebují, a dokážu pomoci. Časté cestování po Indii ještě prohloubilo moje porozumění józe a jeho využití.

Jaký efekt má jóga?

Pravidelné cvičení jógy má efekt nejen fyzický, ale i energetický a psychický. Na rozdíl od ostatních cvičení se specializuje na endokrinní a nervový systém.

jóga_šárka4.jpgKdo může cvičit jógu?

Omezení není žádné, děti od 4let až po lidi v pokročilejším věku. Chce to hlavně chtít, bez normálně fungující mysli to nemá význam, při józe se pracuje hodně s myslí.

A jaký je vztah lékařů k józe?

Lékaři neradi slyší „léčení jógou“, ale je spousta vědeckých výzkumů, které potvrzují pozitivní účinky cvičení. A sama ze své praxe vidím konkrétní případy, jak jóga lidem pomáhá – stabilizuje mysl s dalším efektem na léčení fyzického těla, jeho neduhů. Jóga má velký vliv na prevenci nemocí a dosažení celkového pozitivního zdraví.

Když se řekne jóga, asi většina lidí si vybaví různá náboženství…

Jóga se dá cvičit bez jakéhokoliv náboženství nebo duchovního zaměření. Jóga není náboženství, jóga je věda!!!

jóga_šárka2.jpgKdyž opomenu nové moderní trendy cvičení jako je Bikram jóga, Power jóga, jaké druhy klasické jógy existují?

Je mnoho druhů, ale zásadní dva. První je hathá jóga, ta pomáhá nejdříve zlepšit fyzickou kondici. Druhá raja jóga pracuje s myslí už od začátku, je pomalejší, vhodná díky své jemnosti pro různé neduhy.  A tu cvičím a vyučuji já a právě vám, pacientům s roztroušenou sklerózou, ji vřele doporučuji.

Je vhodné skupinové cvičení?

Dříve se jóga cvičila buď učitel plus žák, nebo jen individuálně, v dnešní době se doporučuje skupinové cvičení pod vedením zkušeného učitele. Síla skupiny je mocná a tím násobí efekt cvičení.

Ráda bych se teď věnovala povídání o cvičení pacientů s roztroušenou sklerózou…

Mé hodiny navštěvují jak zdraví lidé, tak lidé s neurologickými potížemi, zvláště právě lidé s roztroušenou sklerózou. Během let jsem došla k názoru, že tito žáci, pokud u jógy vydrželi a cvičí pravidelně alespoň 1x týdně, se dlouhodobě udržují ve výborné rovnováze a jejich nemoc je stabilizovaná.

Je nutné změnit a upravit styl cvičení pro pacienty s RS?

Záleží na konkrétním stavu pacienta, důležitý je výběr cviků a hlavně úprava výdrže. Jóga není o přemáhání se, ale o dosažení příjemnosti. Velký mudrc Patangali dal 3 rady: nehybná, stabilní a příjemná.

jóga_šárka3.jpgCo vše se může pacientům s RS zlepšit, na co má jóga vliv?

Rovnováha, ta je u RS důležitá, psychika, při speciálních očních cvicích se stabilizuje zrak a celkové zlepšení fyzické kondice.

Jde cvičit i v pokročilém stádiu nemoci, pokud např. pacient není schopen dopravy na skupinové hodiny?

I v pokročilých stavech nemoci je naděje, jak zlepšit stav jednoduchými cviky. Můžou se provádět samostatně nebo za pomoci učitele, pokud je pacient upoután na lůžko, provádí se tzv. pasivní pohyby. Existuje i jóga na úrovni vizualizace cviků, které jedinec nemůže sám provádět.

S jógou je spojená relaxace, jak to probíhá?

K józe samozřejmě patří příjemné zakončení relaxací, která se obzvlášť doporučuje neurologickým pacientům. I ve světě jógy je známo, že k RS patří často i deprese. A ta se dá eliminovat právě použitím meditace. Meditace je „srdcem“ jógy a vede k porozumění vlastní mysli.

Vaše rada na závěr?

Nebojte se začít cvičit jógu, ať je vám 10 nebo 80 let, nikdy není pozdě!!!

 

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Tato rubrika je v diskusním fóru přístupná jen registrovaným uživatelům.