VeruAutor: “Veru”

Onemocněla jsem ve 26 letech v roce 2010. Nemoc u mě začala náhlým tlakem za levým okem. V nemocnici mi potom lékařka k mé hrůze diagnostikovala na základě CT vyšetření nádor na mozku. Protože rakovina se v naší rodině vyskytuje, byl to pro mě opravdu šok. Také dodnes o této lékařce mluvím jen vulgarismy, slušně ji nazývám pouze v rámci tohoto textu.

Druhý den přišla paní doktorka a říká mi “Víte, co je to roztroušená skleróza?” A já jí odpověděla, že to mají asi důchodci, a ona na to “Bohužel, to máte vy”. Proto smířit se s diagnózou pro mne nebylo nijak těžké, skleróza byla oproti nádoru jen něčím pohodovým. Po týdnu, co jsem tam byla, jsem všem volala, že je to v pohodě, že mám jenom nějakou blbou sklerózu, nemám nádor. To jsem ještě nevěděla, co to je za svinstvo.

Brzy se ukázalo, že mám velmi agresivní formu nemoci. Během krátké doby se u mě vystřídala řada atak, proto mi byla nasazena léčba druhé volby, konkrétně infuze Tysabri. I přesto se ataky neustále opakovaly a zanechávaly mnohé následky – spasticita, neovladatelný třes rukou, neschopnost udržet rovnováhu, sfinkterové poruchy a další.

Jsem absolventkou FTVS, oboru management a marketing, a musím nyní k pohybu používat francouzské hole. Překvapivě si ale připadám, že jsem lepší a lepší, pomáhá mi v tom i to, že mám zaměstnání. Nezvládla bych sice pracovat osm hodin denně, ale pracuji dva dny v týdnu v Českém rozhlase v rešeršním oddělení. Doma cvičím kvůli rehabilitaci jógu, ráda si zajdu na kafe, stýkám se s přáteli, kteří se ke mně chovají stále skvěle. Mám přítele, ale nevím, jak dlouho to se mnou vydrží, ale je to někdo, koho znám už od studií, dlouho. Těžko by se mnou začal žít někdo nový, zdravý.

Dnes je mi 31, ale už brzy to bude 32. Po jasně neúspěšné léčbě Tysabri se lékaři rozhodli nasadit mi v roce 2012 biologickou léčbu Alemtuzumab (Lemtrada), který zabral výborně, a já od té doby neměla žádnou další ataku. Letos jsem si vyžádala kontrolní MRI vyšetření a po dlouhé době bylo výsledkem zlepšení – minule objem ložisek 74, nyní 59 a zlepšena i atrofie. Takže i když to tak nemusí pro okolí vypadat, já se cítím výborně, troufám si říct, že se vlastně cítím až jako zdravá 

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.