čínskámedVšechny alternativní metody, jakými jsou čínská medicína, homeopatie, ayurveda a další, jsou založeny jen na víře. Věř a víra tvá tě uzdraví. Je to jen placebo efekt. Tak to slyšíme z úst mnoha lékařů konvenční „západní“ medicíny. Přesvědčují nás k nedůvěře, o nesmyslnosti čehokoliv jiného než je to, co sami praktikují. Tak je přijímá i velká část veřejnosti. Ale je to skutečně pravda?

Během krátké doby jsem vnímala dva odlišné pohledy na věc. Na jedné straně jsem se při rozhovoru o homeopatii bavila o placebo-efektu s Petrem Zachariášem, člověkem, který má již 14 let úspěšnou homeopatickou praxi (tuto část rozhovoru si můžete přečíst již ve středu 24.6. jako třetí díl Rozhovoru o homeopatii), na straně druhé jsem si poslechla diskuzi, kterou vyvolává otevření Kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové, konkrétně diskuzi mezi šéfem lékařské komory MUDr. Milanem Kubkem a MUDr. Jiřím Bílkem, zastáncem „východní“ medicíny.
(diskuze je k vidění na stránkách http://video.aktualne.cz/)

Šéf lékařské komory MUDr. Milan Kubek říká: „Čínská medicína? Kozí bobky a nesmysly. Sundejte z toho slovo čínská a vyleze vám babka kořenářka a šaman, je to celé sranda.“ No, budiž, má právo na svůj názor. Ale proč tedy tyto kritizované praktiky fungují? Že by to bylo celé jen o víře? Skutečně?

Nikdo přeci netvrdí, že akupunkturou či jinou alternativní metodou lze vyléčit roztroušenou sklerózu (pokud vám to někdo tvrdí, je šarlatán a jděte o dům dál), ale ani konvenční medicína to neumí. A do mysli mi v této fázi vstoupil útržek z rozhovoru o homeopatii, při němž mi Petr Zachariáš řekl: „Kdyby to tak bylo, tedy „víra tvá tě uzdraví“, proč to nefunguje u lékařů, za kterými lidé chodí s obrovskou důvěrou a ani po dvaceti letech jim nejsou schopni pomoci s jejich chronickými potížemi, ačkoliv jim lidé od začátku věří.“

Když jsem začínala s léčbou roztroušené sklerózy, mým prvním lékem byl Copaxone. Každý den jsem si píchala injekce, první rok plynul v relativním klidu a já neměla nejmenší důvod pochybovat. Pak se vše přehouplo a přicházely ataky. Přešla jsem tedy na Tysabri, opět s bezmeznou vírou a dostavila se alergická reakce. Pak přišel Refador, který mi hned při první infuzi z velké části vytekl do těla mimo žílu, a tkáň se v té oblasti ruky nenávratně poškodila. Následoval Rebif 44 a já ani na vteřinu nepochybovala, že to bude „to ono“. Tento lék jsem končila přibližně po roce ve stavech, kdy jsem si třikrát týdně aplikovala injekci, v noci nespala kvůli zimnici a další den prožívala s horečkami kolem 40°C. A pořád jsem věřila. Následovala Gilenya a já měla během chvilky velké množství nežádoucích účinků včetně těch, před kterými mne nikdo nevaroval. A stále jsem věřila. Poslední léčbou se stala plazmaferéza, která byla jen pokusem o zázrak. Z mé strany trvala naprostá víra a zázrak se nekonal.

Poslední ataka, kterou jsem měla na začátku letošního roku, zlikvidovala z velké části lícní nerv. Dle testů lze očekávat částečné zlepšení nejdříve za rok rehabilitací. Stále jsem věřila, ale rozhodla se pro podpoření akupunkturou. A během prvních dvou týdnů již bylo zlepšení viditelné, během tří měsíců nastalo zlepšení o 70%. Tak jak to s tou vírou tedy je?

Konvenční medicíně jsem s naprostou odevzdaností věřila sedm let a jsem na vozíku, z velké části slepá a ruce ovládám jen tehdy, kdy sami chtějí. Chronická únava mi způsobuje stavy podobné záchvatům narkolepsie, náhlé usnutí, jež se spíše než spánku blíží bezvědomí. A dneska to není „západní“ medicína, která mne drží nad vodou, ale akupunktura a čínské byliny, které se snaží zachránit co nejvíce a udržují můj život dál ve funkčním a alespoň trochu snesitelném stavu.

Zpět ke slovům šéfa lékařské komory MUDr. Milana Kubka – „Čínská medicína? Kozí bobky a nesmysly. Sundejte z toho slovo čínská a vyleze vám babka kořenářka a šaman, je to celé sranda.“ Kozí bobky, babka kořenářka a šaman? Možná. Ale nesmysly a celé jen sranda? Ani omylem!!!

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.