atakaAtaky k roztroušené skleróze tak nějak patří. Takže co to vlastně ataka je:

Ataka neboli stav znovuvzplanutí nemoci znamená zhoršení neurologických obtíží, které přetrvávají po dobu alespoň 24 hodin. Každého člověka, i zcela zdravého, tu a tam něco pobolívá, někde píchne. Proto je dobré dokázat rozlišit mezi „běžným“ a „atakovým“ stavem. Čím déle máte roztroušenou sklerózu mozkomíšní, tím lépe dokážete znát své tělo. Prvním pravidlem je – Neplašit se!

Neurologickými obtížemi nemyslíme kdejaké píchnutí, ale obtíže, které jste mohli mít již dříve, vymizely a nyní se opět objevily, nebo se významně zhoršily již přítomné potíže. Časté jsou: zhoršení chůze, mravenčení, pálení, poruchy zraku atd. Ataku může vyvolat tělesná zátěž, duševní zátěž, silný stres, virové infekce, aktivní očkování, operace, závažnější poranění, puberta, léky stimulující imunitu, nízká hladina vitaminu D. Zhoršení stavu, které je vázáno na horečku spojenou s infekčním onemocněním, není za ataku považováno. Jedná se jen o celkové „rozhození“ organismu. V každém případě virózy nepodceňujte a konzultujte je alespoň se svým praktickým lékařem, který je informován o vaší diagnóze, a v případě dlouhotrvajících obtíží vám nasadí antibiotika.

Ačkoliv po vás nikdo nechce, abyste se bedlivě sledovali a hlásili lékaři každou drobnost, podcenit ataku není správným rozhodnutím. Ataka s sebou přináší velkou zátěž nervového systému, aktivní zánět, rychlou demyelinizaci nervových vláken a následky neléčené ataky mohou být trvalé. Pokud si nejste jisti, zda je váš stav skutečně atakou, nestyďte se zavolat do MS Centra, které navštěvujete. Není nutné dožadovat se rozhovoru s lékařem, i zdravotní sestry jsou profesionální a zkušení zaměstnanci a i ony vám dokáží říci, zda je stav skutečně atakou, kterou je nutno léčit. Pokud ano, následně vás spojí s lékařem.

Akutní ataka bývá přeléčena vysokou dávkou kortikosteroidů. Konkrétně je podáván methylprednison (Solumedrol) nitrožilní nebo orální formou většinou v dávce 3-5g rozdělené po 500mg roztoku s 1g v jednotlivých dávkách. Zároveň se při těžké atace po dokončení infuzí navazuje zvýšeným podáváním kortikosteroidů v tabletách. Tyto léky mají vysoký protizánětlivý účinek, snižují množství imunitních buněk v zánětlivém ložisku a brání tak rozpadu buněk nervové tkáně.
Při nesnášenlivosti methylprednisonu se užívá nitrožilně dexametazon. Má-li pacient těžkou formu ataky, která nereaguje na podání kortikosteroidů, může být léčba doplněna jednorázovým podáním cytostatika cyklofosfamid.

Závěrem – nemusíte se sledovat 24 hodin denně, takové počínání by vám přineslo jen nadbytečný strach a stres. Na druhé straně pokud se s atakou potýkáte, vyčkejte 24 hodin a zavolejte do MS Centra.
Neplašte se, nebojte se. I ataku lze účinně řešit. Jen tento stav nepřeceňujte, ale ani nepodceňujte!

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.