srdceNikdo z nás nechce být nemocný, nikdo z nás nechce slyšet tuto diagnózu. Ale když už se tak stane, pak:

Zapomeňte na fámy kolem roztroušené sklerózy!

Mám roztroušenou sklerózu, takže umřu.
NE! Respektive jednou ano, protože nikdo z nás není nesmrtelný, ale rozhodně nezemřete kvůli této nemoci. ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA NENÍ SMRTELNÁ!

Roztroušená skleróza je nemocí starých lidí, budu zapomínat, budu nesvéprávná/ý a budu zmatená/ý.
NE! Nepleťte si dvě odlišné diagnózy. SKLERÓZA NENÍ TOTÉŽ CO ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA! Roztroušená skleróza je nemocí především mladých lidí, lidí v produktivním věku. Se zapomínáním a nesvéprávností nemá nic společného.

Roztroušená skleróza napadá mozek, takže budu dementní.
NE! Sice tato nemoc mozek napadá, ale jen ve fyzických oblastech. NAŠE DUŠEVNO ZŮSTÁVÁ BEZE ZMĚN! Ve vaší psychice, pocitech, inteligenci, zkušenostech se nemocí nic nezmění!

Roztroušená skleróza znamená, že budu na vozíku nebo „ležák“.
NE! Drtivá většina pacientů s touto nemocí nemá zásadní fyzická omezení. AKTIVNÍM ŽIVOTEM MŮŽETE ŽÍT I S ROZTROUŠENOU SKLERÓZOU!

Při roztroušené skleróze nemohu mít děti nebo budou postižené, případně nemoc zdědí po mně.
NE! Těhotenství není při roztroušené skleróze vyloučeno. Nemoc NEZPŮSOBUJE ŽÁDNÉ POSTIŽENÍ U DÍTĚTE A NENÍ DĚDIČNÁ!

Mám roztroušenou sklerózu, takže jsem postižená/ý.
NE! JEN KVŮLI DIAGNÓZE NEJSTE POSTIŽENÝM! Ono samo postižení je jen otázkou mysli. Ani většina handicapovaných sama sebe nevnímá jako postižené, takto je „škatulkuje“ jen naše společnost.

O tom, jak se psychicky srovnat se sdělením této diagnózy, jsme si povídali v článku Jak se smířit s diagnózou. Nikdo od vás nečeká, že budete juchat, ale zkuste vzít toto sdělení z druhé strany – není nutno zoufat si, prostě jen nyní víte, že vaše únava, brnění, zakopávání, rozdvojené vidění či cokoliv dalšího, co se vám děje, není známkou lenosti nebo hypochondrie, je to jen nemoc. Nemoc, která je sice nevyléčitelná, ale JE LÉČITELNÁ! Existuje velké množství léků, které efektivně pomáhají s nemocí bojovat a každý rok přichází další a další preparáty.

Druhou věcí je, že toho sami pro sebe můžeme udělat hodně i my, pacienti. Je důležité držet se v duševní pohodě. Pokud se budete stresovat obavami ze stresu, nijak vám to neprospěje. Prostě žijte dál svůj život. Zdravá strava, pravidelný sport, nekouření a léčba – to vše je nejlepší cestou k udržení nemoci pod kontrolou.

Nebudu tvrdit, že v důsledku nemoci nepřicházejí žádné problémy. Nemoc probíhá v atakách. Právě toto vědomí vás naučí vnímat více svoje tělo, rozlišit mezi obyčejným brněním z přeležení a brněním kvůli roztroušené skleróze, ale i jinými zhoršeními stavu.  Je dobré mít na paměti, že se všemi dopady ataky se dá bojovat účinnou formou.

V důsledku nemoci nejste a nebudete…
… horší máma pro své děti
… méně chlap
… méně sexy
… horší člověk (ale ani lepší člověk :) )
… méně inteligentní
… méně úspěšní
… méně oblíbení
… jiní

Prostě a jednoduše:

NEMOC VÁS NEZMĚNÍ, POKUD JÍ TO SAMI NEDOVOLÍTE!

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.