PZ3.jpgKdyž jsem objevila v mém oblíbeném rehabilitačním zařízení Rehafit i hodiny zumby, nemohla jsem si účast nechat ujít. Ještě před samotnou lekcí jsem instruktorku Martu vyzpovídala:

Jak byste zumbu představila?
Zumba fitness je taneční fitness lekce inspirovaná latinskoamerickou hudbou a tanci. Je určená pro všechny bez ohledu na věk, kondici, taneční a sportovní zkušenosti. Vychází z principu, že cvičení by mělo být zábavné, jednoduché a mělo by těšit natolik, že jej člověk bude chtít dělat každý den. 

Jak probíhá lekce?
Skládá se ze tří hlavních částí: Warm up – zahřátí a připravení těla na další náročnější pohyby, hlavní část, kterou tvoří různé choreografie, a závěrečné protažení – cool down, které slouží ke zklidnění organismu po zátěži. Lekce je rozdělena tak, aby obsahovala aerobní cvičení, silový a intervalový trénink. 

V Evropě jste první Zumba® fitness instruktorka na vozíku a zároveň jste členkou ZIN (Zumba Instructor Network), ale nezačínala jste v Čechách. Z vašeho webu vím, že jste zumbu cvičila dva roky v Polsku. Jaký tam byl zájem?
Zájem byl malý, protože v Polsku to teprve byly začátky cvičení zumby na vozíku. Já jsem pracovala v rehabilitačním centru, kde pobývali lidé s poškozením míchy. Měli jsme hodinu týdně a chodili tak dvě, tři, čtyři osoby. Malý zájem, ale to byly jenom začátky. Nyní se do Polska chystám na velkou akci předcvičování zumby na mostě.

V Praze tedy děláte lekce parazumby jak dlouho?
Jsem tady sedm měsíců, hodiny mám zde v Rehafitu a v Centru Paraple. Tam zumbu navštěvují lidé, kteří jsou na rehabilitačních pobytech. Ale ten zájem je stále ještě malý. Myslím si, že hlavní potíž je v tom, že lidé o této možnosti nevědí. 

To je škoda. Zumba sama o sobě je nádherný sport. Respektive zábava spojená se sportem.
Zumba je především zábava. Právě to je v zumbě to nejdůležitější. Ano, je to sport, je to fitness, je to tanec, ale je to hlavně zábava. Vždycky při hodinách říkám, že pokud někdo nestíhá nebo nezvládne nějaké pohyby, tak to ničemu nevadí. Každý cvičí, jak může, jak to zvládne, ale hlavně aby se bavil.

Vy jste někdy byla chodící?
Ano. Na vozíku jsem přibližně dva roky. 

A před tím jste zumbu provozovala?
Ne  Chodila jsem na různé fitness-aktivity, tanec, ale zumbu ne. K té jsem se dostala, až když jsem hledala něco, co můžu dělat na vozíku. V té době jsem nenašla nic. Proto jsem se přihlásila do instruktorského kurzu a začala předcvičovat sama.

Proč jste tedy zvolila zrovna zumbu?
To je zajímavý dotaz. Mám ráda tanec a fitness. Zumba spojuje fitness, tanec a zábavu, tedy vše, co máme rádi i když jsme na vozíku. Zumba dává nejen radost, ale je to opravdu dobrá forma aktivní rehabilitace, která zlepšuje kondici, rovnováhu, a posiluje tělo. Každý tancuje, jak zvládne. Vycházím z principu, že vozík neznamená konec aktivního života. A při zumbě se bavíte a neuvědomujete si, že cvičíte, což je pro mě velmi důležité.

A nyní tedy zúročujete to, co jste se naučila v kurzu?
Lépe řečeno by bylo, že jsem vzala to, co jsem se naučila a uzpůsobila to tak, aby si mohl zacvičit každý vozíčkář. A musím říct, že zumba je pro vozíčkáře opravdu dobrý sport. A nejen sport, ale i tanec, protože ji může tančit každý sám a bude ho bavit. 

Teď jste narazila na zajímavou věc – my, holky, přeci jen máme k zumbě blíž, ale jak je přijímána muži?
Samozřejmě ji mohou provozovat i muži a také ji cvičí. Na hodinách nejsou jen holky, ale kluci také. Třeba v Chile je instruktor parazumby a jeho hodiny, které jsou k vidění na YouTube, jsou krásné. 

Musí být člověk sportovcem, aby se zapojil?
Výhodou zumby je také to, že ji může dělat i ten, kdo nikdy dřív necvičil. Samozřejmě je tanec propojený s fitness, takže je náročný, ale cvičit může kdokoliv, bez rozdílu pohlaví, věku, zkušeností. 

A nakonec – když vezmu v potaz eReSkáře, kterých se vozík nedotýká tak často, jako spíše problémy spojené s rovnováhou. Přihlásí-li se člověk, který je chodícím, ale není schopen udržet se samostatně na nohou, lze cvičit i na židli?
Vždy říkám, že zumba je sport pro každého. Já cvičím hlavně s vozíčkáři, ale lze cvičit i na židli, takže má-li někdo jakékoliv pohybové potíže, nebo je úplně zdravý a chce jen posílit své ruce, může dorazit na lekci zumby.

A šlo se cvičit. V průběhu lekce jsem při opakování pohybů instruktorky Marty a zaposlouchání se do hudby dokázala udělat i pohyby, které vědomě, řekněme “na povel” neurologa či rehabilitační sestry, už dávno nedokážu. Martin úsměv a nadšení je skvělé. Ani si nestihnete všimnout, že cvičíte. Jen na konci fakt cítíte ruce 
Nízká účast na lekci byla opravdu zklamáním. Stojí za to přijít a alespoň vyzkoušet (sama jsem šla jen na zkoušku, ale rozhodně jsem nebyla naposled). Zapomenete na vše a budete odcházet sice s lehce unavenýma rukama, ale plni elánu.
Lekce v Rehafitu probíhají v sobotu od 11 hodin, vždy po předchozím objednání na emailu: m.kaniewska(zavináč)parazumba.eu

Další informace najdete na stránkách “Zumba bez bariér

[print_gllr id=2788]
Lepší rozlišení fotografií najdete ZDE

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.