PD22.jpgPrvní máj je lásky čas. Páry okupují každý rozkvetlý strom napříč celou republikou a okusují si obličeje. Starší generace zase vzpomíná na první máj jako na Den práce, tedy den průvodů s lampióny a komunisty. Ale ne každému některá z těchto škatulek vyhovuje.

Láďa Angelovič z kapely The Tap Tap vítá všechny účastníky 3. ročníku festivalu Pojď dál a stereotyp tohoto dne rozbíjí pod Nuselským mostem parta bubeníků kapely TamTam Batucada. Kdo si myslí, že bubny nemůžou znít vesele, ten tedy tuhle partu ještě nezažil. Můj muž, uchvácen nadšením a kamery nemaje, vytahuje alespoň mobil vysoko nad hlavu k nahrání krátkého videa. Ta veselost bubeníků je nakažlivá pro všechny. Ať se podívám na kteroukoliv stranu, všichni mají na tváři jen úsměv.

Přípravy na mostě jsou hotové a Láďa, spolu s bubeníky a publikem, vítá první slaňující. Super pohled a já zase lituji, že je tak málo času a nedostane se řada ve slaňování na všechny, kdo měli zájem, tedy ani na mě ne. A už se chystá dolu další člověk a Láďa opět komentuje tak, jak to umí jen on, se svým úžasným humorem, který každého ohromí a rozesměje. Vypočítat jména všech, koho jsme sledovali “ve sjezdu” z mostu, na to nemám. Zapamatovala jsem si jen Šimona Ornesta (kapelník The Tap Tap), Tomáše Hanáka (herec) a tím končím. Všichni, i ti nejmenovaní, se shodovali v jednom podstatném – skvělý zážitek!!!

V parku Folimanka se ale děje mnohem víc, než jen bubnování a slaňování. Je tu ukázka aut firmy Ford s možností jízdy (ani nevím, zda toho někdo využil), závody autíček na dálkové ovládání, které jsou zmenšeninami těch “tapáckých”, pro chodící šance sednout na vozík a zkusit si slalom, k čemuž jsem dlouze přemlouvala mojí maminku, a lukostřelba, na kterou budu mít ještě pár dní živou vzpomínku v podobě modřiny. A než se člověk rozkouká, už se chystá boxerský match, který moderuje Robert Rosenberg. Do ringu se sjíždějí zápasníci v doprovodu asistentů, kteří je při boji zezadu přidržují. Kdo by snad měl pocit, že je to jen tak oťukávání, ten se dost plete – stačí se podívat právě na asistenty, což také nejsou žádná ořezávátka, ale stejně mají co dělat, aby boxery udrželi na místě. A opět s omluvou musím říct, že mi jména vypadla, ačkoliv utkání bylo mezi Štěpánem a Štěpánem (dobře se fandilo ).

Pak již poslední slaňující a chystáme se k prvomájovému průvodu z parku Folimanka k Jedličkovu ústavu. V čele jdou, jak jinak, bubeníci TamTam Batucada a všichni, stále s úsměvem, pochodují jako velká rozjařená řeka parkem i ulicemi. Policie staví dopravu, chodci se zastavují v němém úžasu, kolem průvodu se honí autíčka na dálkové ovládání. Nejrůznějších průvodů jsem již zažila mnoho, ale žádný nebyl tak veselý a plný pohody.

U Jedličkova ústavu si ještě publikum potleskem vyžádá přídavky bubeníků a zábava pokračuje dál. Jako první hraje kapela Vltava, někdo poslouchá a další se rozbíhají po areálu k basketbalovému hřišti, ke stánkům s občerstvením, dárečky (nechce se mi napsat “suvenýry”)…  Čas rychle utíká a průtrž mračen nás zahání do pláštěnek a pod deštníky (osobně jsem natáhla pláštěnku už při prvním dešti ještě pod Nuselským mostem a odmítla jsem se z ní svléknout až do odjezdu).

I přes nedokonalost počasí stejně zůstáváme a v 18 hodin začíná koncert The Tap Tap. Nadšení nebere konce. Láďův ostrovtip, kterým představuje písničky, nemá jedinou chybu. Upozorňuje na sbírku určenou k dostavbě Jedličkova ústavu, konkrétně na vzdělávací centrum Studeo, které umožní lidem s hendikepem na sobě pracovat a, cituji Láďu: „z pobíračů sociálních dávek udělat plnohodnotné odváděče daní“. Premiéra písničky “Skafandr” sklidila obrovský ohlas a refrén “Jste tam vůbec? Slyšíme se? Zdá se, že na týhle misi, pro technický komplikace, musím dělat kompromisy” si při jejím opakování zpívá celé publikum.

A tím končí den. Báječný den plný zážitků, pohody, radosti. Den, kdy se někdo líbá, další demonstruje, my se prostě jen skvěle bavíme a je nám krásně na duši. 

[print_gllr id=2714]

Lepší rozlišení fotografií najdete ZDE

Fotografie z koncertu The Tap Tap vkládám zvlášť, protože jsou vytvářeny již pouze mobilem, což i odpovídá jejich kvalitě.

[print_gllr id=2772]

Lepší rozlišení fotografií (ačkoliv z mobilu pořád nic moc) najdete ZDE

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.