muž-odpověďMezi léky druhé volby patří natalizumab (Tysabri) a fingolimod (Gilenya). Tyto léky se nasazují při selhání léků první volby. Z původní terapie je pacienty na léčbu druhé volby možno převést při vysoké aktivitě nemoci (tzn. alespoň 2 ataky během 12 měsíců) a vývoji nálezu na MRI.

S úspěchem je tato léčba užívána u relaps-remitentní formy RS (RRRS). Určité výsledky jsou pak i u sekundárně-progresivní formy RS (SPRS), ačkoliv se právě u této formy nasazují zřídka především kvůli zamítnutí ze strany zdravotních pojišťoven. U dalších forem se nasazují jen výjimečně a s velmi nejistou prognózou.

Při extrémně agresivním průběhu RS lze požádat zdravotní pojišťovnu o výjimku a léčbu zahájit rovnou léky druhé volby (namísto DMD – tedy léků první volby). Zda je či není průběh RS agresivní, samozřejmě rozhoduje váš neurolog a následně revizní lékař vaší pojišťovny.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.