injekceGlatiramer acetát je látka vyvinutá roku 1970 v Izraeli. Lze tedy říci, že se jedná o látku dlouhodobě vyzkoušenou a prověřenou. V příbalovém letáku se mimo jiného dočteme: “Glatirameri acetas je acetátová sůl syntetických polypeptidů obsahující čtyři přirozeně se vyskytující aminokyseliny: L-glutamovou kyselinu, L-alanin, L-tyrosin a L-lysin v molárním frakčním rozmezí … “. Tolik citace informace od držitele rozhodnutí o registraci, společnosti Teva Pharmaceuticals CR s.r.o.

Co tedy Glatiramer acetát je?

Takhle řečeno to zní velmi chemicky, takže si to celé trochu zjednodušíme. Zkráceně se jedná o syntetickou sloučeninu složenou z tetrapeptidu (to jsou ty zmíněné aminokyseliny) a zbytku kyseliny octové (to je ten acetát).

A v řeči nás lidí:
Že je látka syntetická, tedy uměle vytvořená, dokážeme snadno pochopit i přežít, protože i přes snahu zdravého životního stylu a konzumace bio potravin, jsme stejně v neustálém kontaktu s průmyslově vyráběnými produkty, takže s tím si hlavu lámat nemusíme.
Zmíněná kyselina octová je našemu tělu zcela přirozenou látkou. Běžně vzniká při látkové přeměně (metabolit). Při buněčném metabolismu sacharidů a tuků dojde v našem těle k vytvoření acetyl-CoA (acetylkoenzym), takže ačkoliv to zní jako velká chemie, nejde o nic, co by náš organismus neznal a sám nevytvářel.
A nakonec aminokyseliny. Ty jsou základním kamenem bílkovin, tudíž jsou tělu opět zcela přirozenou látkou a spousty jich sníme v každém jídle. Z některých pak v našem metabolismu vzniká glykogen, z jiných tuk a z dalších oboje.
Ty z nich, které se nás v tomto léčebném preparátu týkají:

  • kyselina glutamová – hodně rozšířená aminokyselina, která se vyskytuje např. v obilovinách, hovězím a drůbežím mase, tvrdých sýrech atd. V těle blahodárně působí na činnost mozku, podporuje imunitní systém a je nezbytná v celkové přeměně látek (sportovci ji užívají i jako doplněk stravy pro větší silový výkon a nárůst svalové hmoty)
  • alanin – aminokyselina, ze které se vytváří v těle cukr, který organismus využívá jako zásobu energie (tento cukr je uložen ve svalech)
  • lysin – aminokyselina, která je méně obsažena v rostlinných produktech. V těle působí pozitivně na naši imunitu a krvetvorbu (je užíván i k léčbě viróz a především proti Herpetickým virům)
  • tyrosin – je aminokyselinou, kterou lze zjednodušeně chápat jako určitou součást hormonu štítné žlázy (je jeho prekurzorem) a významně ovlivňuje přenos nervového vzruchu (respektive působí pozitivně na nervové přenašeče synapse – ale to už bych při vysvětlování hodně odbočila)

Vzhledem k faktu, že zmíněné aminokyseliny jsou nejčastěji obsaženy i v myelinu nervových vláken, vytváří látka v těle „náhradu“ pro nemocí stižené lymfocyty, které pak místo myelinových pochev napadají glatiramer acetát. Předpokládá se, že buňky s navázanou látkou umí utlumit i autoimunitní chování našeho těla a sami vytvářejí látku, která nervová vlákna chrání.
Plný nástup účinku léčby je pozvolnější jak klinicky, tak i na MRI, většinou v období 3-6 měsíců.

Stejně jako u interferonu, i u léčby glatiramer acetátem bylo prokázáno, že je skupina pacientů, jejichž organismus si, ze zatím nejasných důvodů, vytváří protilátky. Nebylo ovšem prokázáno, že by tyto protilátky působily jakkoliv neutralizačně.

* Copaxone – 20 mg se aplikuje 1x denně injekčně do podkoží

Informace o nežádoucích účincích a kontraindikacích se můžete dočíst v článku Nežádoucí účinky Glatiramer acetátu.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.