logo Lipno bez barier

Ačkoliv za okny máme spíše jaro a sníh vidíme jen v mrazničkách (kdo vlastní systém NO FROST má smůlu i tam), začíná zimní sezóna a je na čase představit si hezké místo na lyžování. Ti z vás, kteří nemají s pohybem žádný problém, jděte si lyžovat, kam jen chcete  (což samozřejmě nevylučuje ani „lyžovačku“ v lipenském Skiareálu), ale co my ostatní?
Oslovila jsem tedy Skiareál Lipno. Proč představuji zrovna toto místo? Na koho jiného se obrátit při pátrání po informacích, než na destinaci oceněnou v roce 2013 cenou EDEN2*. Ještě před psaním samotného článku jsem na několika místech internetového světa zadala ankety1* stran obtíží s lyžováním ereskářů, což dopomohlo ke kompletnějším a ucelenějším informacím.

V samotném Skiareálu Lipno se mě pak stran rozhovoru ujala paní Zuzana Kolářová, která o bezbariérovost (nejen) zimních aktivit v Lipně nad Vltavou pečuje.

Jaké možnosti sportovního vyžití nabízí areál Lipno pro handicapované v zimním období?
Těch možností je hned několik. Od lyžování na monoski se stabilizátory, které je možné s instruktorem nebo samostatně, zapůjčení speciálního sportovního vozíku s lyžičkami, který lze tlačit před sebou nebo táhnout za sebou (např. na běžky nebo brusle), bazén se zdviží pro snadný přístup do vody, bobovou dráhu a samozřejmě i bezbariérovou Stezku korunami stromů Lipno.

Když vezmu v potaz především obtíže spojené s roztroušenou sklerózou, které z 80% neznamenají upoutání na vozík a osoby s touto nemocí se většinou snaží vozíku vyhnout za každou cenu, nabízí zimní aktivity ve Skiareálu Lipno alternativy i pro ně? Abych toto poněkud zkonkretizovala:
– Při poruše motoriky, tedy většinou špatné koordinaci pohybů, kdy jde nejčastěji o obtíže s udržení rovnováhy, neobratnost, slabost, špatné odměřování pohybů či bezděčné svalové stahy.
Tady bych použila stejný typ výuky, jako u začínajících nevidomých lyžařů, tzn. Dětský lyžařský park Foxík, kde je mírný svah a hlavně pojízdný koberec, takže žádné nasedání a vysedání z lanovky. Instruktor jezdí s klientem, a buď ho vede na tyči, nebo obruči.

Jak taková jízda na tyči vypadá?
Ohledně jízdy na tyči, jsou dva způsoby – buď za sebou, kdy vpředu je instruktor a za sebou veze klienta na dvou hůlkách či tyčkách jako ve vláčku, nebo jedou vedle sebe a oba se drží za jednu tyč. Samozřejmě je nutné vzít v potaz také tělesnou konstrukci klienta. Těžko může dvoumetrového stopadesátikilového jedince vézt průměrně vysoký i vážící instruktor. Ale vždy se snažíme najít nějakou možnost, jak každému dopřát lyžování.

– Obtíže se silou v rukách, které mohou způsobit problémy s udržením hůlek – existuje jiná verze, než je užití monoski?
Bohužel neexistuje. V takovém případě je pouze jízda na monoski s instruktorem. Samozřejmě zdatnější lyžaři by mohli zkusit jízdu na lyžích bez hůlek.

– Obtíže se zrakem – zde nemluvíme o nevidomých, kteří jsou již „zvyklí a adaptovaní“ na svůj handicap, ale o dočasné poruše zraku (zamlžené či rozdvojené vidění, ztráta zraku na jednom oku), která je poatakovým stavem, jenž se srovnává několik týdnů až měsíců do stavu původního.
V tomto případě je jistě bezpečnější verze užití handsfree pro lepší orientaci.

Jak taková komunikace probíhá a kdo je v tomto případě na druhé straně? Je nutné předem projít náročnější instruktáží?
Handsfree používáme i na monoski, kde je hlavně u dětí důležitá komunikace s instruktorem během jízdy. Není na tom nic těžkého, handsfree je připojená k helmě a jen se mluví do malého mikrofonu. Žádná instruktáž není třeba.

Když se budeme bavit o lyžování na monoski. Samostatné lyžování na monoski přeci jen není pro úplné začátečníky. Vedle lyžování s instruktorem, lze i doprovod naučit sjezdu s monoski? Jak moc zdatným lyžařem musí takový člověk být, aby toto zvládl?
Musí relativně dobře a bezpečně lyžovat. Dále by měl mít také fyzické předpoklady, protože při nasedání na lanovku musí monoski i s klientem na pístu zvednout.

Pokud chce být handicapovaný člověk přeci jen samostatný, jak náročné je pro něj lyžování na monoski bez doprovodu?
To je velmi individuální. Záleží na mnoha faktorech. Od šikovnosti klienta, jeho dřívějších sportovních aktivit, fyzické zdatnosti atd. Tady mohu uvést jen příklad, že 14letý kluk se učil jednu zimní sezonu s otcem a další již zkoušel jezdit sám se stabilizátory.

A ještě dvě doplňující otázky závěrem. Je některý bezbariérový gastro provoz striktně nekuřácký? Všude píší pouze nekuřácké v době obědů či nekuřácký salonek. Je v některém z ubytovacích zařízení verze bezbariérovost spojená s možností ubytování i se psem?
Na oboje je jedna odpověď – Chata Lanovka.

A to jsou skutečně vyčerpávající informace. Jen na okraj ještě dodám, že jsem se také dozvěděla, jak skvělí a empatičtí instruktoři jsou, což je bezesporu obrovským plusem. Takže přátelé, pro další informace stran ubytování, ceníku apod. se podívejte přímo na webové stránky Skiareálu Lipno, dle potřeby pak na Lipno bez bariér a užijte si hezké lyžování.
PS: Nezapomeňte se také s námi podělit o zážitky a případné fotografie.

[wpgmza id=”1″]

logo Lipno

logo Lipno bez barier

 

 

 

1* Děkuji ještě jednou všem účastníkům proběhlé ankety na sociálních sítích. Napříč českým internetem i naší spřátelenou australsko-americkou komunitou se ankety dohromady zúčastnilo 117 osob. Základní otázka zněla: „Jaké obtíže spojené s roztroušenou sklerózou mozkomíšní Vám při lyžování nejvíce vadí?”
Hlasováno pak bylo v následujících bodech s možností propojit více bodů zároveň:

  • rovnováha – 87 hlasů
  • slabost v rukou – 22 hlasů
  • slabost v nohou – 35 hlasů
  • koordinace pohybů – 79 hlasů
  • oční obtíže – 16 hlasů

2* EDEN je akronym anglického názvu projektu „European Destinations of Excellence“, tedy „Evropské turistické destinace nejvyšší kvality“, který prosazuje modely trvale udržitelného vývoje cestovního ruchu v Evropské unii. Základním bodem projektu jsou každoročně pořádaná výběrová řízení na národní úrovni, z nichž vždy vzejde jedna turistická „destinace nejvyšší kvality“, která reprezentuje účastnickou zemi.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.