inj

Lidská buňka dokáže interferon produkovat naprosto přirozeně, ale k léčebným účelům je jeho koncentrace v krvi příliš slabá (v minulosti byly interferony shromažďovány z krve velkého množství dárců), proto vědci hledali způsob, jak vypěstovat umělý interferon, který by mohl být použit v lékařství. S rozvojem genetického inženýrství přišel zásadní převrat a vznik rekombinantních látek, mezi které patří i dnes používaný interferon β.

* rekombinantní látka => látka uměle vytvořená přeskupením dvou druhů DNA – produkce lidských bílkovin je řízena určitým genem, tento gen je vložen do DNA bakterie, která je podněcována k tvorbě příslušné látky. Tato látka je následně identická s látkou lidskou.

Interferony beta jsou nejlépe účinné při relaps-remitentní formě roztroušené sklerózy mozkomíšní a v prvních fázích nemoci, ale protizánětlivě samozřejmě fungují i u dalších forem RS. Tyto léky dokáží snížit množství atak a jejich závažnost (oproti placebu o 30-40%), uzavírají zánětem porušenou hematoencefalickou bariéru, zpomalují nárůst ložisek na MRI i vlastní progresi RS a úbytek nervové tkáně, brání množení aktivovaných imunitních buněk a zvyšují produkci protizánětlivých látek. Efekt léčby začíná být patrný po cca 6-8 týdnech od jejího zahájení.

Ačkoliv existuje řada důkazů o pozitivnosti léčby, je stále skupina pacientů, kteří ze zatím nejasných důvodů na léčbu nereagují. Organismus si může také v průběhu léčby vytvořit vlastní protilátky, které působí vůči interferonům neutralizačně.

Interferon beta 1a – je produkován savčími buňkami
* Rebif 22 – 22 ųg interferonu beta se aplikuje 3x týdně injekčně do podkoží
* Rebif 44 – 44 ųg interferonu beta se aplikuje 3x týdně injekčně do podkoží
* Avonex – 30 ųg interferonu beta se aplikuje 1x týdně injekčně do svalu

Interferon beta 1b – je produkován bakterií Escherichia coli (bakterie střevního traktu)
* Betaferon – 250 ųg interferonu beta se aplikuje obden injekčně do podkoží (obsahuje lidský albumin – nejhojnější bílkovina přítomná v lidské plazmě)
* Extavia – 250 ųg interferonu beta se aplikuje obden injekčně do podkoží (obsahuje lidský albumin – nejhojnější bílkovina přítomná v lidské plazmě)

Informace o nežádoucích účincích a kontraindikacích se můžete dočíst v článku Nežádoucí účinky Interferonů.

Více informací o interferonech se můžete dočíst v článku Interferony.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.