muž-odpověď

Mezi léky první volby patří interferon beta (Interferon ß) a glatiramer acetát (Copaxone).
Jedná se o léky, které se nasazují na počátku léčby remitentní formy roztroušené sklerózy mozkomíšní. Tento druh léčby by měl být teoreticky dostupný všem pacientům a v ideálním případě se ho lékaři snaží nasadit hned po prvních příznacích RS (nejlépe ještě ve fázi CIS). Bohužel je tato léčba finančně velmi nákladná a není tak k dispozici úplně vždy.
V ČR je zatím tato léčba nasazována především při vysoké aktivitě nemoci. Za vysokou aktivitu roztroušené sklerózy mozkomíšní jsou považovány 2 ataky během jednoho roku nebo 3 ataky během dvou let.
Při extrémně agresivním průběhu RS lze požádat zdravotní pojišťovnu o výjimku a léčbu nezahajovat DMD, ale rovnou léky druhé volby. Zda je či není průběh RS agresivní samozřejmě rozhoduje váš neurolog a následně revizní lékař vaší pojišťovny.
V případě, že nelze nasadit takto drahou léčbu, existuje mezinárodní úmluva (mezinárodní konsenzus), dle které je levnější a zároveň účinnou variantou nasazení azathioprinu nebo imunoglobulinů.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.