logo

Roztroušená skleróza mozkomíšní je sice nemoc nevyléčitelná, ale je léčitelná.

Ačkoliv v dnešní době ještě neexistuje lék, který by dokázal léčit RS, existuje celá řada léků, které umí upravit a zmírnit projevy nemoci a stav pacienta dlouhodobě stabilizovat.

Tato soudobá dostupná medikace je zaměřena především na snížení výskytu atak a zpomalení průběhu nemoci => utlumení zánětlivých procesů, prodloužení období remisí, během nichž dochází k obnovení myelinu, zabránění ztrátě nervových vláken (zmírnění obtíží, zabránění invalidity).

Dlouhodobá medikamentózní léčba by měla být zahájena co nejdříve po stanovení diagnózy, protože právě včasné zahájení léčby má největší šanci k zabránění rozsáhlé demyelinizaci a ztráty axonů (celosvětově se v přístupu k zahájení léčby RS stalo heslem „time is axon“ – čas je nervové vlákno).

V dnešní době je účinná terapie RS stále předmětem výzkumů a v klinických studiích je testováno velké množství léčiv, takže lze v budoucnu očekávat změny v léčebných postupech.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.