čekárnaMS Centrum (nazýváno též jako RS poradna) je místem, kde se lékaři – neurologové – specializují na diagnostiku a léčbu demyelinizačních a autoimunitních onemocnění, tedy i na roztroušenou sklerózu mozkomíšní. Mnoho diagnostických testů nelze provést jinde, než právě zde, stejně tak jako komplexní léčbu včetně neurorehabilitace.

Právě v MS Centru si budete vyzvedávat léky, právě zde bude váš lékař schopen nejlépe zhodnotit váš aktuální zdravotní stav, poslat vás na nutné testy, dle potřeby změnit medikaci. A také je právě tohle to pravé místo, kde se dozvíte nejvíce informací (nebo byste se alespoň měli dozvědět – tedy pokud se budete ptát).

V České republice máte ze zákona právo svobodné volby zdravotnického pracoviště a lékaře, nicméně MS Centra tvoří výjimku, protože kapacitně jsou schopna ošetřovat pacienty jen ze svého kraje. Kontroly v nich pak probíhají dle rozvahy vašeho ošetřujícího lékaře cca 1x – 4x ročně, v případě ataky samozřejmě častěji.

Pro první návštěvu s sebou potřebujete veškerou dokumentaci týkající se neurologických obtíží, potvrzený pozitivní nález v likvoru a výsledky z MRI (výsledky magnetické rezonance si nemocnice mezi sebou většinou přeposílají elektronicky). Při dalších návštěvách budete lékaře informovat o změnách neurologického stavu, případných změnách dlouhodobě užívaných léků, výskytu infekcí nebo jiných zdravotních komplikací.

MS Centrum/RS poradna je místem, kde je nutné vybudovat si vztah s lékařem/lékařkou, protože právě on/ona bude vaším průvodcem na cestě životem s roztroušenou sklerózou. Nikdy se nemusíte bát či stydět pokládat dotazy, které se mohou zdát i banálními. Pokud je v místnosti třetí osoba a pro vás to není příjemné, není problém požádat o rozhovor mezi čtyřma očima. „Na tykačku“ s lékařem nepůjdete, ale vybudovat si dobrý vztah založený na vzájemné důvěře je právě zde velmi podstatné a pomůže vám to k vnitřnímu klidu.

Kontroly v MS Centru nepovažujte za zbytečné a nepodceňujte je.

Seznam MS Center

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.