V první řadě – dejte si na čas. Každý z nás má právo na smutek, zlost, pocit beznaděje, pláč, vztek. Každý z nás má právo prožívat všechny ty emoce, které přicházejí se špatnou zprávou. A především každý z nás má právo na slabou chvilku.

komunita

Každý máme vlastní prožitky

Hodně z toho, co se člověku po sdělení diagnózy začne honit hlavou, je ovlivněno okolnostmi, ve kterých se pacient právě nachází.

Myslím tím jeho rodinné zázemí, zaměstnání, vzdělání, ale také výchovu a v neposlední řadě i povahové vlastnosti. Nelze měřit všechny jedním metrem, protože každý máme jiný žebříček hodnot, takže to, co pomůže jednomu, nemusí zákonitě pomoci i druhému.
Velkou oporou vám právě v tomto okamžiku může být rodina, dobří přátelé, ale také různé laické skupiny.

box

Dejte průchod emocím 

Deprese je v počátečním stádiu přijetí diagnózy naprosto normální. V této době je lepší vyhledat odbornou psychologickou pomoc, než zůstat zavření sami se svými myšlenkami. Od deprese a pocitu křivdy je blízko k agresivitě nebo naopak k apatii.
Pokud to váš aktuální zdravotní stav dovolí, vyrazte ven a utíkejte, jak daleko jen dokážete, přihlaste se na box a vymlaťte svůj vztek do pytle, vyjděte na kopec a z plna hrdla křičte.

Jste-li jiného, méně sportovního založení, vyjádřete svoje emoce malbou, kresbou, hudbou. A pokud ani to není nic pro vás, vybrečte se. A nemyslím tím tiché polykání slz, ale skutečný, soukromý, hlasitý, tklivý pláč.
Ať už zvolíte jakoukoliv formu uvolnění emocí, nezapomeňte si včas říct „DOST!“. Nikdo vám přeci neřekl, že jste na konci života. Jen pro vás začíná jeho nová etapa. 

obraz

Přijměte svou nemoc

Těžko se z vás a roztroušené sklerózy stanou nejlepší přátelé, ale od dnešního dne už je součástí vás samých, takže ji přijměte do svého života. Seznamte se s ní a neberte ji jako nepřítele. A ať už věříte v Boha, osud, karmu, sílu vesmíru či cokoliv dalšího, nevnímejte svoji nemoc jako trest. Vždyť ani po letech výzkumů nemají lékaři zatím zcela jasno, jaká je příčina vypuknutí onemocnění, takže ať jste ve svém životě udělali jakékoliv chyby, oprostěte se od otázek typu „Proč zrovna já? Za co? Co jsem udělal/a špatně?“. Každou takovou úvahou jen zvýšíte svou vnitřní nepohodu a tím si rozhodně neprospějete, protože deprese, sebelítost a pocit křivdy nepříznivě ovlivňují fungování imunitního systému. 

procházka

Nadechněte se

Takže vyvztekat se, vybrečet se, zanadávat si, to vše má smysl, ale jen v prvních chvílích. Váš život se totiž mění s přijetím diagnózy a na vás teď je to vše zvládnout. Tak se zhluboka nadechněte a začněte bojovat.

Je totiž hodně věcí, které můžete ovlivnit.

Svůj život i nadále vedete vy!

Staňte se aktivním účastníkem

Jde o váš život, takže nebuďte neteční a zbavte se pocitu, že povinnost postarat se o vás má jen zdravotnický personál. Na návštěvu lékaře si připravte otázky, na které chcete znát odpovědi. Nespoléhejte se na odpovědi od laické veřejnosti (tedy ani ode mě ne) a vyvarujte se tzv. zázračným metodám. Vybudujte si vztah se svým lékařem, který bude založen na vzájemné důvěře a otevřenosti.

nature

A na závěr

Není to až tak složité – je jen nutné trochu usměrnit svůj žebříček hodnot. Lehce filozoficky řeknu – ponořte se do hloubky své duše. Nemyslím tím nějaké tklivé, smutné rozjímání, ale přesně naopak: začněte se sami sebe ptát, čím naplňujete svůj život a v čem nacházíte radost. A právě tuto radost pěstujte, protože pozitivní myšlení, pozitivní přístup k životu a pozitivní nálady vám budou pomáhat.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.