magnetická rezonanceJedná se o bezbolestné, leč trochu zdlouhavé vyšetření, při kterém je zobrazen mozek a mícha. Důvodem k vyšetření je zobrazení oblastí lézí (zjizvených oblastí) v CNS, které způsobuje RS.
Magnetická rezonance bývá někdy nazývána jadernou tomografií, což je výraz zavádějící, protože MRI nijak nesouvisí s jadernou energií. Vyšetření nevyužívá rentgenové paprsky, jen velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí, proto nepřináší žádná rizika (princip je založený na sledování a interpretaci signálů, které v magnetickém poli vysílají vodíkové atomy přítomné v buňkách lidského organismu).

Po příchodu na vyšetření budete požádáni o vyplnění formuláře s důležitými informacemi – máte-li v těle kardiostimulátor, kovová tělesa z feromagnetického materiálu v oblasti očí či mozku, ušní implantáty nebo naslouchadla, je důležité informovat zdravotníky. Pokud trpíte klaustrofobií, existují léky, které vám pomohou vyšetření zvládnout, jen o tom musíte říct. Stejně tak se toto vyšetření nedoporučuje provádět v prvním trimestru těhotenství. A poslední komplikací je velké tetování ve vyšetřované oblasti, ale při RS je danou oblastí hlava, takže málokdo musí toto řešit (jediný, kdo mě napadá, je Prof. JUDr. Vladimír Franz  ).
Pak už jen následuje svléknutí se v kabince do spodního prádla (v případě žen nezapomenout odložit podprsenku – kovové háčky!), sundání náušnic a piercingu ze všech částí těla, obléknutí nemocničního oděvu a uložení se na lehátko. Zdravotník vám podá špunty do uší a následně znehybní hlavu v plastové, celkem pohodlné konstrukci, vydá poslední instrukce pro případ problémů a jedete do tunelu (někde je znamením potíží zvednutí nohy, jinde balonek, který držíte v ruce…).
Vyšetření trvá různě dlouho (většinou 30-45 minut, ale může trvat i déle, záleží na požadované velikosti rozlišení) a po celou dobu přístroj vydává řadu velmi hlasitých a nepříjemných zvuků, díky kterým dochází k reakcím vnitřních tkání na vnější vliv. U RS je většinou ještě podána kontrastní látka gadolinium vpichem do žíly (tato kontrastní látka „rozzáří“ ložiska v mozku).

Výsledky vyšetření se pak posílají k lékaři, od kterého jste měli doporučení (pokud máte zájem, lze se domluvit na daném pracovišti a po té, co je vyšetření vyhodnoceno a odesláno, můžete získat jeho kopii na CD). Lékař následně váš nález na MRI posoudí v kontextu s dalšími výsledky vyšetření.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.