lumbální punkceNechci být jedním z těch pacientů, kteří ostatní děsí nesmyslnými prožitky z odběru mozkomíšního moku. Neříkám, že je to báječné, ale není to o moc horší než normální odběr krve. Asi nejprotivnější je ten pocit jehly v páteři, ale vzhledem k tomu, že odběr se dělá v oblasti bederní páteře, skutečně nemusíte mít hrůzu z nějakých následků. Měla jsem možnost ve spojitosti s lumbální punkcí číst i články o ochrnutí a vyschnutí mozku – proboha nevěřte tomu, to jsou opravdu naprosté blbiny.
Na druhou stranu souhlasím s tím, že se jedná o jedno z prvních lékařských vyšetření, které se vám nebude líbit. Nicméně ostatní testy již nejsou tak nepříjemné a především nejsou spojovány s takovým množstvím zbytečných obav a neskutečných mýtů.

V některých nemocnicích je kvůli “lumbálce” nutná hospitalizace, jinde stačí odběr pouze ambulantní formou. Jedná se o odběr několika kapek mozkomíšního moku (likvoru) z páteřního kanálu v oblasti bederní páteře. Lékař při něm ošetří oblast dezinfekcí, provede lokální anestezii, vyhmatá požadované místo mezi obratli a pomocí speciální dlouhé duté punkční jehly provede vpich do páteřního kanálu. Po vytažení jehly místo opět vydezinfikuje a zalepí. Celý odběr netrvá déle než 5-10 minut. Kvůli zabránění tzv. postpunkčního syndromu je nutné následně 30-60 minut ležet v klidu na břiše a dále pak 4-5 hodin na zádech bez polštáře (v některých nemocnicích se lze domluvit na použití tzv. atraumatické jehly, což je supertenká jehla, jejíž použití značně snižuje riziko postpunkčního syndromu, nicméně většina pojišťoven její užití nehradí).

Odebraný vzorek je následně podroben testování oligoklonálních proužků, jejichž přítomnost v mozkomíšním moku společně s absencí v krevním séru indikuje chronický zánět centrální nervové soustavy. Nicméně toto vyšetření samo o sobě ještě značí RS jen ze 75-85% a je nutno provést další testy, protože oligoklonální proužky se zobrazují i u jiných nemocí (př. neurosarkoidóza, syfilis aj.).

Lumbální punkce se dělá ve dvou různých polohách těla – buď v leže na boku s pokrčenýma nohama přitaženýma k bradě, nebo v sedě v předklonu s “kočičím hřbetem” (někde sedíte na lehátku, jinde na židli a objímáte opěradlo). Já osobně měla tu čest zažít několikrát oba druhy odběru a těžko říct, který byl lepší (nebojte se, u RS se jich nedělá velké množství, já už ale měla jinou neurologickou chorobu v dětství, proto ta zkušenost). Opakovaný odběr likvoru se při RS dělá pro zjištění informací o dynamice onemocnění a úspěšnosti léčby.

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.