Existují i teorie, které zahrnují do příčiny vypuknutí RS výživu. Jako u většiny ostatních, i zde jsou velmi sporné výsledky. Tady je několik z výživových teorií:

strava* nedostatek vitaminu D – tuto teorii potvrzuje především fakt, že roztroušená skleróza se vyskytuje skoro geometrickou řadou více v oblastech vzdálených od rovníku, tedy v oblastech s menším či slabším výskytem slunečního záření, což způsobuje sníženou produkci a příjem vitaminu D. Ať už v tom je, či není přímá spojitost, je potvrzeno, že vitamin D příznivě působí na náš imunitní systém, proto je také jednou z věcí, které je dobré pravidelně doplňovat do stravy
* nedostatek dalších vitaminů a minerálů – diskuze se především obracely k vitaminu A (důležitý antioxidant, nutný pro tvorbu zrakového pigmentu), vitaminu E (opět důležitý antioxidant, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály), vápníku (má nezastupitelnou roli pro zdravý vývin a růst kostí) a selenu (ovlivňuje kardiovaskulární systém; jeho nedostatek vede k riziku infarktu myokardu a cévních onemocnění)
* alergie na lepek
* porucha metabolismu tuků a s tím spojené diskuze o množství a především druhů tuků v potravě – nedostatek nenasycených mastných kyselin podle této teorie přispívá ke špatné funkci myelinu

Narazila jsem i na množství dalších teorií týkajících se výživy, ale jako vše ostatní, ani tady není nic jisté a prokázané. Jen je známo, že zdravá výživa příznivě působí. Ale to je snad všeobecně známý fakt a nerozhoduje, zda je člověk zdravý nebo má nějakou nemoc. Cokoliv, co posílí imunitní systém, a zdravá strava do tohoto mého „cokoliv“ patří, je vždy prospěšné!

Své zkušenosti a postřehy s příčinami RS mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.