DNARoztroušenou sklerózu mozkomíšní není možné nazvat striktně dědičným onemocněním, protože u cca 80% pacientů se v rodině nemoc nevyskytuje. Zároveň ale existují i rodiny, ve kterých je vyšší výskyt RS (nejčastěji se jedná o sourozence nebo potomka pacienta s RS).
Pomocí molekulární genetiky jsou zkoumány genetické znaky, které se vyskytují u pacientů s RS častěji než u ostatní populace. Předpokládá se, že na dědičnosti nemoci se podílí kombinace několika genů (genových variací).
Lze říct, že dědičnost onemocnění je polygenní, tedy nemendelovská, což znamená, že rizikovými geny jsou geny malého účinku, které nejsou dominantní a jsou ovlivnitelné vnějšími faktory. Nesou v organismu tzv. kvantitativní znaky => znaky, které se během života mění; geny mají malý fenotypový účinek; vliv prostředí má významnou roli; jsou dány několika geny (potřeba více genů) => polygenní systém (př. hmotnost, krevní tlak, tepová frekvence …) a tvoří plynulou řadu variant.
Vědci již dokáží říct, že se na vzniku onemocnění podílí mutace několika genů, ovšem nejsou ještě všechny identifikovány. Předpokládá se, že genetickou náchylnost k RS tvoří geny zodpovědné za regulaci imunitního systému a geny pro myelinový protein, který tvoří obaly nervů.

Ohledně dědičnosti roztroušené sklerózy jsem našla na internetu i v chytrých knihách spousty výrazů, ale většina z nich je srozumitelná jen tomu, kdo se v daném tématu buď dobře vyzná, nebo je ochotný strávit hodiny nad hledáním jednotlivých pojmů. Budiž nám útěchou, že RS se dle výzkumů nedá považovat za dědičnou a opakování této nemoci v rámci jedné rodiny je výjimečné (sama za sebe můžu říct, že v naší velké rodině jsem s touto nemocí jediná a jsem za to moc ráda).

Roztroušená skleróza mozkomíšní není dědičná, dědičná je pouze určitá vnímavost těla vůči RS!

Pro toho, kdo chce o genetice vědět trochu víc a neorientuje se v pojmech, jsme připravili také stránku Pojmy z genetiky.

Své zkušenosti a postřehy s příčinami RS mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.