historieSchválně jsem ukončila psaní historie na konci 90. let 20. století. Výzkum se v té době rozběhl tak raketovou rychlostí, že bych vás, i sama sebe, unudila daty a odbornými termíny. Výzkum a medicína přichází stále s novými možnostmi léčby, dnes si vybíráme z několika druhů léků a každý rok přichází něco dalšího, nového, něco, co snad bude to „ono“.

Zatím je realita taková, že existuje mnoho léků, ale stále není známa příčina onemocnění a ani důvod, proč je roztroušená skleróza mozkomíšní tak moc individuální nemocí. Proč u někoho je sice převaha zánětlivých ložisek, ale mozková tkáň je relativně málo poničená, zatímco u druhého dochází k odumírání buněk bez výrazného zánětu. Věda se stále snaží odpovědět na otázku, proč jsou tyto a další rozdíly tak výrazné (reakce na léčbu, trhání vláken apod.).

Ale nikdo to nevzdává a na RS je celosvětově jednotný pohled. Od zlata, vodoléčby, elektrošoků a masáží jsme se dostali k lékům, které účinně dokáží zpomalit průběh choroby a snížit aktivitu onemocnění. Nikdo již nepochybuje o tom, že nemoc je nutné léčit hned od prvních příznaků, protože jedině tak je šance na úspěch.

A když po letech pokusů a omylů to nevzdávají lékaři, ani my to nesmíme vzdát. Terapií, které pomáhají účinně bojovat s postupem RS, je celá řada.

A pokud jste se poctivě pročetli mými poznámkami o historii RS až sem, snad, stejně jako já, vnímáte pozitivně fakt, že jste se neúčastnili doby, kdy tato choroba byla jen smrtelným otazníkem. Každý den je naděje, že přijde nový objev, který rozhodne o budoucnosti. A této naděje nemá smysl se vzdávat. 

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.