historiePřelom v chápání roztroušené sklerózy mozkomíšní přichází v roce 1950. Tento rok lze brát jako zásadní v mnoha ohledech: Došlo k objevení sodíkových a draslíkových kanálků na nervovém vlákně, které nesou elektrický impuls nervem, dochází k analýze chorob nervového systému a k rozvoji molekulární a buněčné biologie. O tři roky později je objevena DNA – kyselina deoxyribonukleová, nositelka genetické informace a je popsána vnímavost některých rodin vůči RS.

V roce 1953 zakládá sir Richard Cave v Anglii první MS společnost (Multiple Sclerosis Society) – impulsem k jejímu založení byl fakt, že jeho manželka měla roztroušenou sklerózu a sir Cave byl tak znechucen nedostatkem léčby a podpory pacientům s touto chorobou, že se rozhodl k tomuto prvnímu kroku a během příštích let se mu podařilo vybudovat úspěšnou organizaci, jejímž cílem bylo financování výzkumu a poskytování podpory lidem s RS (organizace dodnes existuje www.mssociety.org.uk).

V roce 1957 byly objeveny interferony – biomolekuly se silnou antivirovou aktivitou a o tři roky později bylo u zvířecí EAE a lidské RS prokázáno autoagresivní chování imunitního systému – napadání myelinu bílými krvinkami -, což vedlo vědce k definitivnímu rozhodnutí, že RS není chorobou krevní, ale autoimunitní.

Komentáře k tomuto článku mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.