dw-vodaVaše workshopy mají i velmi originální témata. Přeci jen není snadné zkombinovat zábavu se vzděláním. Kde bere tvůrčí tým inspiraci?

Tak to je otázka na tělo :) Nicméně je to velmi snadné – jednou za čas přijde od škol, které již mají všechny naše programy za sebou, otázka „Co máte dalšího v nabídce” a v té chvíli přijde má odpověď „Máme to či ono“ a během okamžiku mám objednávku. Ale workshop ještě není vůbec vymyšlený, odzkoušený… a takto se tvoří u nás, prostě za chodu. Přijde okamžitá akce, ta vyvolá reakci a cestou zpět z workshopu mám již osnovu v hlavě. Tu pak napíši do emailu pro mé kreativce, kteří na ni postaví příběh a vše okolo, pošlou mi svou práci k první korekci a ve většině případů dnes již vědí, co projde a co ne. Přesto od první myšlenky se toho ještě mnoho změní.

Dalším krokem je cesta k dalším kreativcům, kde hodiny a hodiny dáváme dohromady naše výrobky, která mají jasná specifika a to, že se nesmí používat stříhání, ostré hrany, lehce vdechnutelné součástky a další pravidla, která mám a která mě nikdo nedonutí přehlédnout. Od školek pak jen slyšíme “vy to máte tak promakaný”.

Výrobky nám pak sestavuje partnerská společnost, protože už není v našich možnostech jejich samotná příprava pro děti. To vše se již děje u profíků, kde pro nás vše sestavují skvělí lidé a my si už jen hrdě odvezeme vše nasáčkované pro každé dítko. Když máme výrobky, připravíme je pro grafika, který připraví grafiku workshopu a pokračuje to dál k obchodnímu týmu a k ilustrátorům. Následně vzniká samotná prezentace, která je srdcem každého workshopu.

A pak přijde den D, kdy vyrazím do spřátelené školy, a začne testovací provoz, při němž se vychytávají poslední mouchy. To jsou okamžiky, kdy jsem ještě nervózní, vystresovaný a plný obav jak to dopadne.

Ačkoliv popisujete velké množství práce před samotným spuštěním workshopů, nabízí se otázka: Pro cílovou skupinu, tedy děti, jde pak o divadélko nebo zcela něco jiného?

O divadélko vůbec nejde, ta jsou krásná, ale děti si z nich jen výjimečně odnesou nějaké hlubší poučení. Divadélka jsou levná varianta pro školky, které tak mají kulturní zážitek. Naše workshopy se liší zejména přístupem k dětem, animátoři “vytáhnou” z dětí to nejlepší. Zkušený animátor neustále strhává děti do děje příběhu a společně ho utváří tak, aby si děti pomocí mentální mapy a interaktivním prvkům snadno zapamatovaly předem definované informace.

V žádném případě se nejedná o divadelní představení či podobný program, protože animátoři skutečně děti pouze vedou a podporují jejich vlastní fantazii i myšlení, čímž se stává akce hodnotnou nejen pro děti ale mnohdy i pro paní učitelky, které vidí nezaujatým pohledem, jak děti dokáží reagovat a přemýšlet při správném kladení otázek, a sami se tak učí jak pozitivně motivovat a vést děti samostatnějším způsobem. To samé přichází i při samotném tvoření kdy mají paní učitelky tendenci pomáhat dětem a dělat věci za ně, namísto povzbuzování “to zvládneš, budu se na tebe dívat”. Tento, v mnoha školách zavedený způsob urychlování či zjednodušování práce, dětem vůbec nepomáhá a ani pozitivně nestimuluje. Vnitřní sebejistota se mění v nedůvěru a nejistotu a při častém opakování si děti přestávají věřit.

Animátor nedovolí na své akci tuto činnost paní učitelky a v pravou chvíli zasáhne, aby dítě podpořil a otočil nejistotu v nadšení. Paní učitelky následně vidí, že špetka vytrvalosti a správného povzbuzení může z nejistého dítěte učinit během chvilky nadšené a zážitky rozdávající dítě, které se mění před očima. Toto potvrzují i značné reference, které Dětské workshopy získávají a můžete se na ně podívat na “Co o nás řekli naši klienti

dw-logoBavíme se o školkách i školách. Jaké jsou tedy věkové hranice pro vaše workshopy?

Máme v podstatě dvě varianty workshopů. Pro mateřské školky, první a druhé třídy základní školy, tedy děti od 3 do 8 let. Druhá varianta workshopů je pak pro další třídy prvního stupně, kdy již děti umí psát.

V jaké části republiky se lze momentálně s vašimi workshopy setkat?

Aktuálně jezdíme za našimi klienty v oblasti Prahy, středních Čech, Českých Budějovicích a Liberce.

Může se na společnost Dětské workshopy s.r.o. obrátit i školka (či škola), kterou navštěvují děti se specifickými potřebami?

Samozřejmě a není to pro nás novinkou. Máme za sebou již několik programů ve speciálních třídách i pro neslyšící děti.

Workshopy společnosti si budeme na našem webu postupně představovat, ale jaký je tím nejoblíbenějším?

Nejoblíbenější je čokoláda, tedy „Čokoládový sen“, ale šlape mu na paty „Veselá včelka“ a začátkem října sejme čokoládě prvenství.

A aktuálně připravujete nějaký nový workshop?

Aktuálně pracuje tým na velkoobchodu pro školy a školky. Uzavřel jsem několik zajímavých obchodních smluv, ve kterých přineseme do škol něco nového. My si tak nějak jdeme svojí cestou, nebereme za své některé vnucované a zavedené názory, protože pokud nebudou průkopníci, jako jsou Dětské workshopy, tak se nikdy nic k lepšímu nezmění. V nadcházejících měsících budeme mít hodně nepřátel, protože vstoupíme na silně chráněný trh a šlápneme na kuří oka několika lídrům trhu.

A shrnutí závěrem…

Je důležité mít kolem sebe inspirativní lidi a vytáhnout z nich to nejlepší. Dnešní workshopy jsou skutečně vymazlené a krásné, ale je to jen začátek.

podzim_zima_nahled

 

dw-prvnicast