neurologieNeurolog jako první popíše vzhled a základní funkční stav vašich končetin:

* konfigurace – zjednodušeně seskupení či uspořádání; kontrola na první pohled viditelných deformitmimovolných pohybů (třes nebo fascikulace)
*
trofika – funkce nervových vláken regulující výživu a přeměnu látek tkání (atrofie)
*
pohmat – palpace; neurolog kontroluje tonus (hypotoniechabá paresahypertonus, spasticity, spastická paresarigiditaklonus)
*
hybnost a síla – lékař kontroluje, zda dokážete s končetinou volně pohybovat v kloubech => v rameni, v loktu; dál děláme špetku, tiskneme lékaři ruce, proti odporu dlaní vyšetřujícího ohýbáme ruce v loktech apod.

Dál následuje kontrola reflexů. Tady bych hodně žvanila, protože o významu jednotlivých reflexů nic netuším. Je to prostě kontrola poklepáním kladívkem v různých částech ruky a tyto reflexy se značí C5-8 (kdo si to touží někde dohledat detailněji, tak to značení je C5 – bicipitový reflexC6 – styloradiální reflexC7 – tricipitový reflexC8 – reflex flexorů prstů). Lékař při tomto vyšetření hlídá případné změny od normálu:
*
hyperreflexie
*
hyporeflexie
*
areflexie

A pokračujeme kontrolou funkčnosti pyramidových drah:
*
pyramidové iritační (spastické) reflexy – neurolog je kontroluje nejrůznějším škrabkáním na různých částech rukou, z konkrétních názvů jsem objevila ve zprávách jen Hoffmanův reflex („přebrnknutí“ prostředníčku)
*
pyramidové deficitní (zánikové) příznaky – většinou testovány Mingazziniho zkouškou (předpažení rukou, zavřené oči a lékař sleduje případný pokles nebo odchylku do stran)

Mozečkové funkce se pak testují vyšetřením:
*
taxe (ataxieintenční třes)
*
diadochokines – takové to rychlé otáčení předpažených rukou se zavřenýma očima, přičemž neurolog hlídá symetričnost pohybů a případné odchylky

Své zkušenosti a postřehy mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.