hygieneTato teorie vychází z předpokladu podílu patogenů na vypuknutí roztroušené sklerózy a z vyššího počtu pacientů s RS, kteří mají vyšší hygienický standart.
Rozděleno a zjednodušeně řečeno – je-li člověk během dětství vystaven některým patogenům, je to ochranou před vypuknutím RS. Ta by pak byla vyvolána pouze u některých náchylných jedinců četnými infekčními mikroorganismy.

V zemích s nižším hygienickým standardem či nedostatečným zdravotnickým zázemím je výskyt RS nižší, než je tomu v zemích s lepšími podmínkami. Ale musím se přiznat, že právě při této větě jsem se přistihla při otázce, zda nižší zdravotnické zázemí také náhodou neznamená obtížnější diagnostiku, tudíž velkou spornost tohoto předpokladu (především, když země s nižším standardem představuje Mexiko a s vyšším standardem Izrael). Ovšem existují i studie na zvířatech, které potvrzují jejich vyšší vnímavost vůči zvířecímu modelu RS v čistším prostředí.

V každém případě je důkazů k této teorii jen velmi málo, takže se bavíme skutečně jen o hypotéze. A mám takový pocit, že je lépe zachovat si hygienický standart, než být čuně a riskovat daleko horší nemoci, které rády ve špíně bují.

Své zkušenosti a postřehy s příčinami RS mohou registrovaní uživatelé vkládat v rámci našeho Diskuzního fóra. Nejzajímavější komentáře zveřejníme na webových stránkách.
Neregistrovaní uživatelé si mají možnost přečíst všechny komentáře na stejném místě.